Babesia
Babesie należą do pasożytów i zagnieżdżają się wewnątrzkomórkowo w krwinkach czerwonych (erytrocytach). Są przenoszone na gospodarzy przez ukąszenia kleszczy; w Europie głównie przez kleszcza łąkowego (Dermacentor reticulatus). Ten typ rozprzestrzenia się coraz bardziej w Europie. Przyczyną tego jest znaczny wzrost turystyki podróżniczej, zmiany klimatyczne z łagodniejszymi zimami oraz zmiany strukturalne w rolnictwie.
Objawy (okres inkubacji: od 5 dni do 9 tygodni):
Szybki początek choroby z wysoką gorączką, dreszczami, bólem głowy („tępy” i w całej okolicy głowy - głowa jak w „imadle”), napadami pocenia się (zwykle w nocy, ale możliwe również w ciągu dnia), wyczerpaniem (nasilone po wysiłku fizycznym), duszność, trudności w oddychaniu, potrzeba świadomego brania głębszych wdechów i wydechów, suchy kaszel bez wyraźnej przyczyny, sztywność karku, nudności, utrata apetytu, zmęczenie, osłabienie, trwałe wyczerpanie (szczególnie w fazach stresu) zawroty głowy, niedokrwistość hemolityczna, hemoglobinuria, rzadziej także hepatosplenomegalia, bóle mięśni, bóle stawów, parestezje, otępienie i spowolnienie reakcji i odpowiedzi, nadkrzepliwość, ból brzucha, chwiejność nastroju, spowolnienie umysłowe, problemy z nerkami, objawy grypopodobne .
Wektor (nosiciel)
Kleszcze: Dermacentor reticulatus (kleszcz łąkowy), Ixodes ricinus (kleszcz pospolity/leśny), Ixodes scapularis (kleszcz jeleni)